Nie jest nowym faktem, że telekomunikacja, cyfryzacja, ogólny rozwój technologii mają ogromny wpływ na jakość komunikowania się w życiu prywatnym czy sposób uprawiania biznesu. Szczególnie biznes korzysta na rozwoju technologii VoIP. Zmienia się tempo współpracy w zakresie lokalnym i globalnym. Cyfryzacja telekomunikacji i rozwój internetu a tym samym możliwości rozmawiania z wykorzystaniem sieci internet przyspiesza realizowanie wielu procesów biznesowych. Co ważne, szybsze tempo wpływa na podniesienie jakości biznesu. Zmiany w telekomunikacji i rozwój VoIP miały ogromny wpływ na rozwój nowej dziedziny w komunikowaniu określanej jako Unified Communications.
Wzrost rynku VoIP istotnie pobudzają klienci biznesowi korzystający z usług VoIP opartych na chmurze. Klucz stanowi efektywność kosztów oraz pakietyzacja usług.
Światowe agencje badające rynek VoIP rozpisują się o wzrostach w ilościach linii stacjonarnych VoIP, o wzrostach w liczbie abonentów indywidulanych i biznesowych. W Polskiej statystyce technologia VoIP jest linią szybko rosnącą wobec istotnych spadków w porównaniu z klasyczną telefonią stacjonarną.
Źródło: Persistence Market Research, 2018
CAGR (z ang.Compound Annual Growth Rate) „jest to średni wskaźnik rocznego wzrostu w badanym okresie, przy założeniu, że roczne wzrosty są dodawane do wartości bazy następnego okresu”.
Zgodnie z raportem Persistence globalny rynek usług VoIP prawdopodobnie odnotuje znaczny wzrost. Szacuje się, że osiągnie ok.194,5 miliarda USD przychodów pod koniec 2024 roku. Okazuje się, że Europa prezentuje się bardzo okazale z 34 procentami udziałów w globalnym rynku VoIP. W Europie liderem w 2017 roku była Francja z 21 milionami linii VoIP. Polska – rok później – w 2018 roku posiadała 2,9 miliona linii VoIP, co zonacza, że przed Polską „boom” na wymianę technologii i cyfryzowanie rozwiązań telekomunikacyjnych.
Źródło: spectrumvoip.com
VoIP to przede wszystkim poprawa komunikacji, nowe rozwiązania i usługi. Z racji połączenia możliwości VoIP z komunikacją komputer telefon, rośnie także pakiet usług, które daje telekomunikacja w chmurze. Jak udowodnić rozwój? To proste. Nie ma bardziej wiarygodnego źródła jak statystyki dlatego wykorzystując dane z USA pokażę jak rośnie użytkowanie tej technologii.
Poniższy wykres to dane ilości abonentów telefonii VoIP w Stanach Zjednoczonych w obszarach runku klientów detalicznych oraz biznesu w latach 2010 do 2018.
Źródło: statista.com
Podobna statystyka dotyczy ilości numerów stacjonarnych przypisanych do technologii VoIP w Stanach Zjednoczonych. W wymienionym już okresie od 2010 do 2018 na rynku detalicznym wzrost wyniósł z 28 milinów do 77 milionów, a na rynku biznesowym z 6 milionów do 41 milionów.
Wirtualna czy tradycyjna centrala telefoniczna?
Obecnie coraz więcej firm w Polsce, zgodnie ze światowymi trendami decyduje się na zamianę w swoich biurach tradycyjnych centrali telefonicznych na alternatywne, tańsze i lepsze wirtualne centrale. Nie dzieje się tak bez powodu…
Firmy świadome są wysokich kosztów utrzymania fizycznych centrali, dlatego dążą do niwelowania tych kosztów. Zdecydowanie tańsze jest korzystanie z tzw. wirtualnych centrali, które oprócz niskich kosztów dają także firmom więcej funkcjonalności i wygodę użytkowania.
Dlaczego warto zamienić fizyczną centralę na wirtualną? Argumentów jest wiele. Wymienię najważniejsze z nich.
Po pierwsze oszczędności…
Wirtualna centrala telefoniczna to przede wszystkim realne oszczędności w firmie ponieważ fizyczna centrala generuje wysokie koszty zakupu sprzętu, leasingowania, utrzymania i serwisu. Korzystanie z centrali w chmurze takich kosztów nie generuje. Argument ten jest tak mocny, że już można wyrzucić z biura stary sprzęt i rozpocząć przygodę z VPBX-em.
Po drugie prostota…
Firmy nie muszą korzystać z usług specjalistów, którzy obsługują fizyczne centrale ponieważ wirtualna centrala telefoniczna posiada prosty panel zarządzania, przystępny dla przeciętnego użytkownika. Pracownicy z sekretariatu i/lub recepcji bez problemu poradzą sobie z ustawieniem przekierowania połączeń na numer koleżanki z Biura Obsługi Klienta czy ustawieniem kolejki połączeń przychodzących od Klientów do Działu Sprzedaży.
Po trzecie wygoda…
Wirtualna centrala umieszczona jest na serwerach dostawcy, dzięki czemu firmę nie interesują techniczne aspekty związane z prawidłowym funkcjonowaniem centrali. Centrala ma działać i tyle! Wszystkie sprawy techniczne pozostają u dostawcy. Wygodne, nieprawdaż?
Po czwarte środowisko…
Firma, która korzysta z wirtualnej centrali w chmurze oszczędza energię elektryczną, gdyż nie posiada fizycznej centrali w swoim biurze. Dzięki przeniesieniu centrali w tzw. chmurę firma nie ma obowiązku utylizacji sprzętu elektronicznego.
Argumentów na korzyść wirtualnej centrali telefonicznej można wymieniać oczywiście jeszcze więcej, np. krótki czas wdrożenia nowego systemu czy nowoczesne urządzenia, które zwykle dostawca dołącza do usługi już skonfigurowane, a więc gotowe go użytku. Pomyślmy jeszcze o korzyściach wynikających z wielu innowacyjnych i jednocześnie prostych funkcjonalności, z jakich firmy posiadające VPBX-a mogą korzystać w swoich biurach…
Reasumując: taniej, prościej, szybciej, lepiej. Pozytywów na rzecz wirtualnej centrali telefonicznej znajdujemy bardzo dużo, natomiast na rzecz tradycyjnej centrali takich argumentów chyba jednak brak. Fizyczna centralka to tylko kłopot dla firmy i dla naszego środowiska. Coraz więcej firm i instytucji ma tego świadomość i idą zgodnie z duchem telekomunikacyjnego czasu unowocześniając swoje systemy dzięki centralom VPBX.
Krzysztof Dzięgielewski
Dyrektor Marketingu w LoVo S.A.