Internet of Things

Internet Rzeczy
Wpłyń na swoją rzeczywistość dzięki innowacyjnym zastosowaniom sieci LoVo IoT.

Wbrew pozorom Internet rzeczy (IoT) wcale nie jest internetem „rzeczy”, lecz danych. Główną ideą Internet of Things – który już teraz często opisywany jest jako „internet przyszłości” – są nie tyle same urządzenia, ileogromny ich potencjał i możliwości gromadzenia oraz wysyłania przez nie danych. Rozmawiając o IoT mówimy tak naprawdę o tym, co smart-przedmioty są w stanie zdziałać oraz w jakim stopniu jesteśmy w stanie spożytkować wytwarzane przez nie dane do usprawnienia naszego życia. Jeśli uda się opanować Big Data generowane przez smart-urządzenia, to IoT rozwinie się w jeden z głównych budulców naszej epoki, gdzie inteligentne domy i miasta staną się codziennością.

Czym jest LoVo IoT

Serwis informacyjnyTELKO.in, skierowany do czytelników zainteresowanych profesjonalnym aspektem polskiego i globalnego rynku telekomunikacyjnegoopublikował artykuł Członka Zarządu LoVo S.A. Tomasza Brzozowskiego na temat IoT (Internet of Things). Materiał porusza nie tylko podstawowe zagadnienia Internetu Rzeczy, ale innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w LoVo. Cały artykuł „Internecie Rzeczy – czym jesteś?” autorstwa Tomasza Brzozowskiego dostępny jest online na portalu TELKO.in lub tutaj. Warto podkreślić, że materiał trafił do TOP5 najchętniej czytanych publikacji w czerwcowym rankingu serwisu. Poniżej prezentujemy fragment artykułu:

Termin IoT (Internet of Things, Internet Rzeczy) w ostatnich latach traktowany jest jak słowo „wytrych” – buzzword wykorzystywany przez operatorów, producentów urządzeń i konsultantów do ich własnych celów, głównie marketingowych. Jedni podchodzą do Internetu Rzeczy jak do innowacji – całkowicie nowego obszaru, rewolucji technologicznej. Inni uważają ten termin za nową nazwę dla od dawna istniejących technologii takich, jak np. M2M w sieciach 2G i 3G. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Mnogość technologii, filozofii i możliwych zastosowań jest tak szeroka, że nie trudno o ból głowy. Spróbujmy to jakoś usystematyzować.

 

 

Na powyższym rysunku przedstawiono zależność wydajności energetycznej do możliwości skali. Wydajność energetyczna w tym przypadku oznacza ilość energii jaka jest potrzebna do działania danej technologii. Czym wyżej na skali, tym urządzenia bardziej efektywne kosztowo oraz mniej energii potrzebują do przesłania danych.

Na drugiej osi zaprezentowana jest możliwa skala/zasięg do osiągnięcia przez dane rozwiązanie. Na przykład w sieci 2G, 3G, 4G jesteśmy w stanie osiągnąć olbrzymią skalę, zarówno jeżeli chodzi o zasięg działania urządzeń oraz ich ilość, natomiast efektywność energetyczna jest mała. W tym przypadku utrzymanie sesji i sama transmisja jest bardzo kosztowna energetycznie.

Każda z tych technologii nadaje się do używania w specyficznych rozwiązaniach IoT. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Niektóre z nich istnieją od dawna, inne dopiero co się pojawiły i zaczynają dynamicznie rozwijać. (…)

 

Rozwiązania LoVo IoT

    Zapraszamy do kontaktu

    Wybierz preferowany sposób kontaktu dla naszego doradcy: