Dzień Otwarty Notariatu. Kluczowe Zestawienie Prawniczej Wiedzy i Profesjonalizmu oraz Telekomunikacyjnego Wsparcia Infrastrukturalnego
Warszawa, 18 (sobota) i 20 (poniedziałek) listopada 2023. W Polsce odbył się wyjątkowy Dzień Otwarty Notariatu – ogólnopolska akcja edukacyjna organizowana przez Krajową Radę Notarialną (KRN) od 2010 roku.
Dzień Otwarty Notariatu ułatwia społeczeństwu dostęp do wiedzy prawniczej i jest wyjątkową okazją do rozmowy z notariuszami poza kancelarią notarialną. Poprzez formułę bezpłatną dla zainteresowanych oraz bezpośrednią interakcję obywatele mają szansę uzyskać informacje od profesjonalisty na temat umów i czynności notarialnych, co zwiększa ich świadomość prawną.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu były zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w tym roku, dotyczące m.in. zachowku, odrzucenia spadku przez małoletniego, jak również związane z rozszerzeniem przesłanek uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia czy zawężenia kręgu spadkobierców ustawowych w sytuacji gdy zmarły nie pozostawił najbliższych.
Pytania – dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej, a więc także m.in. umów majątkowych małżeńskich, zabezpieczania należności hipoteką, sukcesji przedsiębiorstwa czy ustanowienia pełnomocnika – można było zadawać osobiście (stacjonarne spotkania odbyły się w 19 miastach w Polsce), telefonicznie, na czacie oraz w czasie streamingu na żywo.
Wsparcie Telekomunikacyjne od LoVo
Istotną rolę w sukcesie Dnia Otwartego Notariatu już od trzech lat odgrywa wsparcie infrastrukturalne ze strony operatora telekomunikacyjnego LoVo Sp. z o.o. Sp.K. Dostarczając wirtualną centralę telefoniczną oraz aparaty telefoniczne, LoVo umożliwiło efektywną komunikację w szczególności dla osób starszych, dla których nierzadko była to tego dnia jedyna możliwość kontaktu z notariuszem.
Operator przydzielił do akcji 11 lokalnych numerów stacjonarnych zgodnie z lokalizacjami wskazanymi przez KRN. Komunikaty nagrane w profesjonalnym studio zmieniały się w zależności od daty i godziny i prowadziły dzwoniących według ich potrzeb na wszystkich dedykowanych numerach. W dn. 18 listopada notariusze dyżurujący w jedenastu lokalizacjach w całym kraju (Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Warszawa, Lublin, Łódź, Szczecin, Gdańsk, Białystok, Rzeszów) z wykorzystaniem aparatów IPphone podłączonych do wirtualnej (chmurowej) centrali telefonicznej LoVoX odebrali blisko 2000 połączeń trwających w sumie ponad 300 godzin. W poniedziałek 20 listopada w ramach dyżuru telefonicznego dla słuchaczy RMF FM notariusze przeprowadzili 246 rozmów trwających w sumie ponad 30 godzin.
Dzień Otwarty Notariatu to nie tylko wydarzenie edukacyjne, ale także inicjatywa budowania zaufania i prezentowania profesjonalizmu w notariacie. Notariusze opisują Dzień Otwarty Notariatu jako „najważniejszą inicjatywę społeczną samorządu notarialnego”. Podkreślają, że celem jest edukowanie społeczeństwa w zakresie prawa notarialnego, a także informowanie o różnych rodzajach umów i czynnościach notarialnych. Inicjatywa ta jest realizowana we współpracy ze spółką Rejestry Notarialne oraz Fundacją na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego. Wsparcie infrastrukturalne od LoVo jest wsparciem dla efektywnego przepływu informacji i kontaktu notariuszy z obywatelami podczas akcji.
Więcej informacji o Dniu Otwartym Notariatu: www.porozmawiajznotariuszem.pl